Po nałożeniu tynków powinniśmy pamiętać, że muszą one wyschnąć – proces ten niestety bardzo często się wydłuża. Przyjmuje się, że osuszanie tynków cementowo-wapiennych trwa do 4 tygodni od momentu ich nałożenia, natomiast tynki gipsowe potrzebują o połowę mniej tego czasu. Zdarza się jednak, że nawet po upływie określonego terminu niektóre miejsca wciąż pozostają mokre. Należy wziąć pod uwagę, że czas schnięcia tynków jest uzależniony od wielu zmiennych. Kilka z nich to: temperatura, wentylacja pomieszczenia, grubość warstwy zaprawy, a także wilgotność powietrza. Przy niekorzystnych warunkach może się on wydłużyć kilkukrotnie.
I tu pomocna okazuje się oferta usług osuszania – za pomocą osuszaczy kondensacyjnych proces ten może trwać znacznie krócej.
Osuszanie tynków wewnętrznych
Wilgoć technologiczna jest zjawiskiem, które jest często spotykane w procesie budowlanym. Często z powodu niskiej temperatury i słabej wentylacji wyjątkowo trudno jest się jej pozbyć. Najtrudniejsze jest osuszanie tynków w okresie jesieni i zimy, jednak niepożądane przestoje mogą się pojawić również wtedy, gdy podczas lata pada dużo deszczy. Osuszanie kondensacyjne pozwala rozwiązać problem wydłużającego się schnięcia tynków.
Osuszanie tynków gipsowych
Tynki gipsowe są wykonywane najczęściej po zamknięciu stanu surowego budynku. Po zakończeniu tych prac następuje tak zwana przerwa technologiczna. Trwa ona przez czas umożliwiający pełne wyschnięcie i stwardnienie zaprawy gipsowej. Stosując osuszacze kondensacyjne, można znacznie skrócić czas jej trwania.
Tynki cementowo wapienne jak je osuszać
Tynki cementowo-wapienne są znacznie bardziej odporne na wilgoć. Dlatego często wykonuje się je w pomieszczeniach, które często są niedogrzane (np. piwnica i strych). Niektórzy zalecają również położenie tych tynków w łazience.
Wadą tynków cementowo wapiennych jest czas ich schnięcia. Wysychają one znacznie wolniej niż tynki gipsowe. Proces ten trwa szczególnie długo, jeśli zostały one położone późną jesienią lub wczesną wiosną. Czynniki, które mają wpływ na czas schnięcia tynków, są wtedy zdecydowanie niekorzystne. Czas schnięcia tynków można skrócić, stosując osuszacze kondensacyjne. W zależności od kubatury pomieszczenia, temperatury czy wilgotności pomocne są także wentylatory lub nagrzewnice.
Jak osuszać tynki zimą
Podczas lata nie poddaje się tynków dodatkowemu suszeniu i zostawia się je do samodzielnego wyschnięcia. W ciepłych miesiącach jest możliwe naturalne osuszanie tynków w relatywnie krótkim czasie. Wystarczy kilka ciepłych i suchych tygodni, a także regularne wietrzenie, by proces ten przebiegł szybko i bez problemów. Znacznie inaczej sytuacja wygląda zimą.
Osuszanie tynków jest znacznie trudniejsze podczas chłodnych miesięcy. Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na ich schnięcie jest niska temperatura. Wówczas może się okazać konieczne wykorzystanie dodatkowych źródeł ciepła. Aby nie zaszkodzić tynkom, należy ogrzewać je z umiarem i dbać o to, aby ciepło było rozprowadzane równomiernie.
Skuteczne, szybkie i bezpieczne osuszanie tynków zimą wymaga przede wszystkim zapewniania trzech warunków:
- ciepła,
- wentylacji
- suchego powietrza
Podniesienie temperatury za pomocą nagrzewnicy, a także piecyka (kozy) spowoduje odparowywanie wody z tynków. Wentylatory rozprowadzając ciepło, zapewnią równomierny przebieg osuszania tynków na całej powierzchni. Z kolei osuszacze kondensacyjne usuną wilgoć z powietrza (skraplając ją), a także uniemożliwią powtórne wniknięcie w ściany.

Na czym polega osuszanie tynków metodą kondensacyjną
Osuszanie kondensacyjne polega na wessaniu wilgoci do urządzenia. W praktyce wygląda to tak, że osuszacz kondensacyjny wsysa wilgotne powietrze z pomieszczenia w wyniku czego, dochodzi do wytrącenia się wody, która następnie skrapla się do zbiornika osuszacza. Następnie osuszone wcześniej suche powietrze zostaje podgrzane i wypuszczone z powrotem do pomieszczenia.
Schnięcie tynków – podsumowanie
Osuszanie tynków, wszelkich rodzajów ma na celu szybsze pozbycie się wilgoci i umożliwienie dalszych prac budowlanych zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz budynku. W zależności od zastosowanych tynków, metody ich osuszania mogą się różnić. W Erkan24H pomagamy wysuszyć wszelkie rodzaje tynków. Jeżeli masz z tym problem, zadzwoń do nas. Pomożemy Ci od razu po zgłoszeniu.
Osuszanie tynków podczas roku, różni się od siebie. W okresie letnim rzadko zdarza się, aby była potrzebna pomoc w osuszeniu tynków, ponieważ warunki są sprzyjające. Inaczej sytuacja wygląda zimą kiedy na dworze panują złe warunki. Jeżeli szukasz profesjonalnej ekipy od osuszania budynków, sprawdź naszą wizytówkę lub zadzwoń od razu. Opinie naszych klientów, możesz znaleźć tutaj.