Woda w zlewie kuchennym jak i umywalce łazienki powinna płynnie i bez żadnych problemów spływać do rur. Niestety przez złe użytkowanie zlewu jest on często zatkany. Niedrożność zlewu to dość częsty przypadek w domach, zdarza się on również w mieszkaniach. W tym artykule powiemy Ci co powoduje zatkanie i niedrożność zlewu. Pokażemy Ci jak zapobiegać zatkaniu zlewu oraz przekażemy domowe sposoby jak się z tym uporać.
Przyczyny zatkania zlewu
Aby, zapobiegać niedrożności zlewu należy przede wszystkim zadbać o jego czystość. Zlew powinien być czyszczony przynajmniej raz dziennie. Brak regularnego czyszczenia zlewu, może powodować nieprzyjemne zapachy w kuchni wydobywające się z rury i samego zlewu.
Niedrożność zlewu, często jest spowodowana również wrzucaniem za dużych kawałków jedzenie do rury. Wyrzucanie:
- resztek jedzenia,
- fusów z kawy,
- torebek od herbaty,
- skórek owoców i warzyw
- chusteczek i papierków.
Może powodować zatkanie się rur odprowadzających wodę do ścieków. Częstą przyczyną zatkania zlewu jest wlewanie gorącego oleju, który następnie po ostygnięciu zalega na ściankach rur. Olej z łatwością wyłapuje resztki jedzenia przez co w rurach powstają zatory. Co prawda większość z nas stara się nie spłukiwać w zlewie resztek jedzenia, ale nawet kilka dni wygodnego pozbywania się jedzenia w ten sposób może skutkować prawdziwą katastrofą.
Co stosować na niedrożność zlewu
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie kupienie sitka, które będzie zbierać resztki jedzenia w zlewie, Po skończeniu zmywania wystarczy wyrzucić resztki, które zostały na sitku do śmietnika. Odpowiednio dobrane sitko może być również świetnym dopełnieniem aranżacji kuchni.
Droższym, ale skuteczniejszym sposobem jest zainstalowanie młynka, który rozdrobni zalegające jedzenie i zapobiegnie zatykaniu się rur. Korzystanie z rozdrabniacza zlewozmywakowego to idealny sposób na ułatwienie sobie życia w kuchni. Dzięki niemu rury pozostają czyste, a w odpływie nic nie gnije.
Jeżeli nie chcemy bawić się sitkiem lub inwestować w młynek do rozdrabniania resztek jedzenia, możemy zakupić chemie, która wyżre zalegające zatory z naszych rur. Taką chemie powinieneś znaleźć w każdym większym sklepie spożywczym. Pamiętaj, aby wcześniej przeczytać instrukcję zamieszczoną na opakowaniu. Taka chemia jest najczęściej oparta o chlorek sodu i jest silnie żrąca.
Domowe sposoby na zatkany zlew
Jeżeli nie chcesz stosować chemii i wolisz postawić na bardziej ekologiczne metody udrażniania zlewu, możesz wypróbować te 4 sposoby na niedrożność zlewu.
- Sól i soda oczyszczona Wymieszaj pół szklanki sody oczyszczonej oraz pół szklanki soli. Następnie wsyp do odpływu i zalej gorącą wodą. Taki zabieg skutecznie odetka rury.
- Kwasek cytrynowy Rozpuść w szklance ciepłej wody 2 torebki kwasku cytrynowego i odczekaj kwadrans. Tak przygotowaną miksturą zalej odpływ. To pomoże go odetkać.
- Ocet spirytusowy Wsyp do odpływu szklankę soli i taką samą ilość sody. Następnie podgrzej w rondelku szklankę octu – nie musi być bardzo gorący. Wlej całość do otworu w zlewie, a po 10 minutach zalej wszystko wrzącą wodą.
- Boraks To jeszcze jeden skuteczny surowiec, który w połączeniu z solą i octem, skutecznie udrożnia rury. Wymieszaj po ¼ szklanki soli i boraksu i dolej pół szklanki octu. Wymieszany roztwór wlej do odpływu. Po 10 minutach zalej go litrem wrzącej wody. Jeśli chcesz wzmocnić efekt, możesz dodać jeszcze pół szklanki soli.
Co jeśli niedrożność zlewu nie ustała?
Jeżeli pomimo tych działań wciąż masz zatkany zlew, najlepiej skontaktuj się ze specjalistami, którzy sprawnie poradzą sobie z Twoim problemem. Jeżeli masz problem ze swoim zlewem zadzwoń do nas. W Erkan24h pogotowie kanalizacyjne zajmiemy się twoim zgłoszeniem w ciągu godziny.